Hét másodperc: fair use!
Ed Sullivan (forrás: Filmbug) |
Az első faktor azt vizsgálja, hogy kereskedelmi célú-e a hasznosítás vagy sem. Bár erre a válasz egyértelmű igen, a bíróság arra is utalt, hogy a gyakorlatnak megfelelően mindez mellékessé válik, ha a felhasználás transzformatív, vagyis átalakító jellegű. A bíróság úgy látta: a múlt eme jeles eseményének a felhasználása történelmi jelentőségénél fogva indokolt lehet az első faktor alapján. (Nem mondom, ez európai fülnek kissé furcsa érvelés, de nem árt tudni, hogy nem ez az első hasonló döntés. A Kennedy elnök ellen elkövetett merényletről készült, nagyon híres Zapruder videóból kiemelt képkockák üzleti célú felhasználását is fair use-ként értékelte a bíróság arra tekintettel, hogy a népnek joga van megismerni annak tartalmát.)
A második faktor a forrás mű (vagy részlete) természetére kérdez rá, vagyis hogy mennyire védi az adott kifejezést a szerzői jog. A bíró szerint bár a show egésze egyértelműen jogvédettnek tekinthető, a felkonferálás maga nem.
A harmadik faktor azt vizsgálja, hogy a felhasznált rész mennyiségileg túlzó-e vagy minőségileg kiemelkedően fontos-e. A bíróság erre ugyancsak nemleges választ adott: a hét másodperc nem sok, Sullivan védjegyszerű gesztikulálását pedig nem a szerzői jog feladata védeni. Ahogy a bíróság mondta:
„charisma, however, is not copyrightable”.
Végül a negyedik faktor azt próbálja kideríteni, hogy a felhasználásnak volt-e bármiféle negatív hatása a forrásmű potenciális piacára. A bíróság erre ismételten elutasító választ adott, mondván, hogy a musical képtelen lenne helyettesíteni az eredeti show-t.
Mindent egybevetve tehát a bíróság egyértelműen a fair felhasználás mellett tette le a voksát. Trott bíró szavaival élve:
„this case is a good example of why the ‘fair use’ doctrine exists”.