Kihirdették az Szjt. legújabb módosítását
„A szerző személyhez fűződő jogát sérti művének mindenfajta eltorzítása, megcsonkítása, vagy a mű más olyan megváltoztatása vagy
megcsorbításaa művel kapcsolatos más olyan visszaélés, amely a szerző becsületére vagy hírnevére sérelmes.”
Ezzel együtt két fontos probléma van ezzel a módosítással (azon felül, hogy „természetesen” ezt a szakma ismét nem látta előre, vagyis meglátásom szerint a szakmai legitimitása elég csekély). Egyrészt bár a 13.§ eddig is szubjektív szerzői értékelésre adott lehetőséget (vagyis a szerző perelhetett, ha úgy érezte, becsületére vagy hírnevére sérelmes a felhasználás fentiekben idézett bármilyen formája. A „visszaélés” neutrálisnak tűnő kifejezés azonban atombombaként hathat a jövőben, mert megváltoztatás, megcsonkítás és eltorzítás nélkül is bármilyen olyan felhasználás jogsértő lehet, amiről a szerző maga úgy érzi, hogy becsületére és hírnevére sérelmes. Ha cinikus akarok lenni, akkor az Országgyűlés döntése folytán még Kerényi is belebukhat igencsak kétes Nemzeti könyvtárába. Hiszen előfordulhat, hogy akinek a könyvét engedély nélkül adja ki Kerényi, méghozzá úgy, hogy a szerző szerint ezzel becsülete vagy hírneve is sérül, már nem csak a vagyoni jogok, de a személyhez fűződő jogok megsértése okán is perbe foghatja a kiadót.
Mindezek mellett eltörpül az a probléma, ami a normaszöveg nehézkes nyelvtani értelmezéséből fakad. Többször említést tettem én is arról, hogy a 13.§ kétértelműnek is tűnhet, amikor a becsület és hírnév sérelmével kapcsolatos kitételt vizsgáljuk, nevezetesen, hogy bármelyik sértő módozatra irányadó (eltorzítás, megcsonkítás, megváltoztatás, megcsorbítás/visszaélés), vagy csak az utolsó kettőre. A fenti szöveg nyelvtani értelmezése szerintem továbbra sem egyszerű, mert az „amely” szócska szerintem valamennyi esethez kapcsolható. Én azt hiszem továbbra is amellett teszem le a voksot, hogy mind a négy szóra irányadó a „becsületre és hírnévre sérelmes” tagmondat.
Az egységes szerkezetbe foglalt, 2013. november 1-étől hatályos Szjt.-t lásd itt. Tóth Péter Benjamin, a Kreatív.hu weboldalon cikkezett már erről a fejleményről. (Külön köszönet Takó Sándornak a források megtalálásában nyújtott segítségéért.)
8 thoughts on “Kihirdették az Szjt. legújabb módosítását”