Alig pár napja, január 17-én betöltötte harmincadik „életévét” a Sony v. Universal – vagy ennél is közismertebb nevén a „Betamax” – ügyben hozott Legfelsőbb Bírósági döntés. Emlékeim szerint e blog immáron több mint négy éves működése alatt én is többször említettem ezt a precedenst, részleteiben azonban nem ismertettem még. Nos, emlékezzünk meg erről a méltán híres döntésről egy bejegyzés keretében.
A jogvita alapján az adta, hogy az 1970-es és 80-as évek fordulóján a videomagnók elterjedése révén a televíziónézők mind nagyobb arányban döntöttek a műsor rögzítése és későbbi időpontban (elcsúsztatva) történő megtekintése mellett. Ezzel a felhasználással csupán annyi a probléma, hogy az Egyesült Államok szerzői jogi törvénye – melyet akkoriban frissen, 1976-ban fogadott el a Kongresszus – nem ismeri a magáncélú többszörözés kategóriáját. Következésképp bármiféle előzetes engedély és díjfizetés nélküli otthoni rögzítés jogsértést eredményez. Több más jogosulttal karöltve a Universal cég erre is tekintettel beperelte a japán Sony céget, mondván, hogy annak Betamax készüléke nélkül a jogsértés sem volna lehetséges.
A felperesek tehát közvetett szerzői jogsértésre hivatkoztak keresetükben, melynek alapvetően két esetköre ismert az Egyesült Államok precedensjogában (a törvény ezeket nem tartalmazza ilyen formában). Az egyik a közreműködői (contributory) felelősség, a másik a járulékos (vicarious) felelősség. Az előbbi megállapításának a feltétele, hogy a közvetett jogsértő rendelkezzen tudomással a közvetlen jogsértő magatartásáról, illetve hogy ezt a magatartást előidézze, okozza vagy ahhoz érdemi segítséget nyújtson. Ez utóbbi esetek mentén szokás a contributory liability tételét ugyancsak kettébontani, és különbséget tenni az előidézési (inducement) és az érdemi hozzájárulási (material contribution) teória között. A járulékos felelősség megállapításának feltétele, hogy a közvetett jogsértőnek joga és lehetősége legyen a jogsértés megakadályozására, ezt mégsem teszi meg, illetve a jogsértésből közvetlen anyagi haszna származzon.
A Sony készüléke – mely akkoriban közel ezer dollárt kóstált, miközben egy gépjármű ennek alig két-háromszorosát (!) – képes volt a felvételek rögzítésére (record), akár előzetes programozást követően is, valamint a rögzített tartalom lejátszására és leállítására (play és stop), előre- és visszatekerésére (vagy régies kifejezéssel „csévélésére”, forward és rewind), illetve a rögzítés szüneteltetésére (pause). Mindezeket vegyítve a felhasználók teljes szabadságot élveztek annak eldöntésére, mikor és mit nézzenek: műsoridőben vagy azon túl; reklámot is vagy azt nem. A felperesek ebben többek között annak veszélyét látták, hogy az emberek nem fogják a műsort valós időben nézni, ami a nézettség és a reklámblokkok értékének csökkenését, következésképp a bevételek apadását eredményezhetné. Ezen felül egyesek – bár a videokazetták akkortájt igencsak magas ára miatt kevesen – a rögzítést arra használták, hogy „könyvtárat” építve a felvételeket kölcsönözzék, ezzel bevételeket generálva maguknak. Nem véletlen, bár épp nem is lett volna törvényszerű, de a filmipari lobbi szervezet akkori nagyhatalmú vezetője, Jack Valenti, egy képviselőházi meghallgatás során még arra is ragadtatta magát, hogy a
videomagnókat a bostoni fojtogatóhoz hasonlítsa.
A Sony védekezését két nagy pillérre építette: egyrészt igyekezett kihúzni a talajt a felperes közvetett felelősség megállapítására irányuló kérelmének, és rendkívüli erőket mozgósított annak igazolására, hogy se nem rendelkezett a cég ismeretekkel arról, hogy az egyes felhasználók milyen célokból vették igénybe a készülékeket, se nem részesült közvetlenül a felhasználók által generált bevételekből. (Mely utóbbi, mint mondtam, a ritka kivételek közé tartozott.) A Sony másik nagy érve az volt, hogy a felhasználók közvetlen magatartásai eleve nem eredményeznek szerzői jogsértést. Az USA szerzői jogi törvényének 107. cikke ugyanis egy generálklauzula, az ún. „
fair use teszt„, keretében rendkívül sok felhasználást szabadnak nyilvánít, amennyiben azok – a bíróságok által elvégzett mérlegelés alapján – kiállják a jogszabály által megjelölt négy faktor próbáját. E faktorok a felhasználás céljára és jellegére, a forrásmű jellegére, a felhasznált rész mértékére és lényegességére, valamint a felhasználásnak az eredeti mű potenciális piacára gyakorolt hatására fókuszálnak. Márpedig ha a közvetlen jogsértés alól a fair use teszt felmentést ad, érvelt a Sony helyesen, akkor közvetett jogsértést sem lehet megállapítani.
A Legfelsőbb Bíróság 1984. január 17-án kihirdetett ítéletében a Sony pártjára állt, méghozzá mindkét fenti frontvonalon.
Kezdjük először a fair use teszttel. A bírák úgy találták, hogy bár egyesek valóban könyvtár-létesítési és haszonszerzési célokra használták a Betamax magnókat, ez az esetek elenyésző számára igaz. A gyakorlatban az emberek non-profit, otthoni megtekintés céljából rögzítették a műsorokat. Ráadásul a bíróság egyértelműen elfogadható felhasználási célnak nyilvánította a tartalmak időben eltolt, későbbi megtekintését, melyet a „time-shifting” kifejezéssel jelöltek meg. Az első faktor a felhasználóknak kedvezett. A forrásművek egy jelentős része ugyan jogvédett volt, azonban az ezekre nézve fennálló szerzői jogok nem minden esetben a felpereseket illették, valamint a felhasználók jelentős mennyiségben készítettek nem jogvédett tartalmakról másolatokat. (Például a híradók – melyek csak a felolvasó arcát, néhány kiírást, illetve az egyes hírblokkokat tartalmazták – nem részesültek védelemben; más esetben már közkincsbe került filmek rögzítéséről volt szó.) A második faktor semleges hatással bírt, de semmi esetre sem szólt az alperes ellen. A Legfelsőbb Bíróság a harmadik tényezővel nem igazán foglalkozott, de szükségtelen is lett volna: a jogvédett műsorokat általában egészében rögzítették, tehát a harmadik faktor bizonyosan a fair felhasználás ellen szólt. A negatív piaci hatások gondolatát viszont elhessegették a főbírák, meglátásuk szerint nem volt kimutatható érdemi veszteség a felperesek oldalán az otthoni rögzítés miatt. Vagyis a fair use teszt alapján az otthoni rögzítés végső soron nem eredményez jogsértést.
Ebből az következik, hogy közvetett szerzői jogsértés sem állapítható meg. A főbírák mégsem álltak meg itt, és egy további pillérrel támasztották alá döntésüket, mely érv azóta praktikusan az USA gazdasági fejlődésének egyik bástyájává vált. Eszerint – a szabadalmi jogból átemelve – rögzítették, hogy amennyiben egy eszköz/készülék alkalmas jelentős, nem jogsértő felhasználásokra is, akkor az nem tekinthető jogellenesnek. Ezt az amerikai terminológia a „staple article of commerce” doktrínaként ismeri. A főbírák pedig úgy látták, ha a Betamax alapvetően fair használatokra szolgál, akkor az beleilleszthető az imént említett tételbe.
A Sony v. Universal ügyben hozott ítélet az egyik, sőt talán a legnagyobb hatású azok közül, melyekben a Legfelsőbb Bíróság véleményt formált. (Talán csak a Campbell v. Acuff-Rose ítélet áll ezen a szinten még.) És ez nem csupán azért igaz, mert ellenkező esetben a videoipar valószínűleg elhalt volna, s nem fejlődik multi milliárdos területté, hanem a szerzői jog szempontjából is. Hadd említsek néhány példát.
A „staple article of commerce doctrine” szerzői jogi perekben való alkalmazása napjainkig hat, s ez különösen a fájlcsere világában lehet fontos. A BitTorrent cég által fejlesztett protokoll például minden bizonnyal nem válik pereskedés tárgyává, mert – ellentétben a Napster vagy a Grokster kliensével, melyek egyaránt elvéreztek – a torrentezés mindenféle adat megosztására kiválóan alkalmas, és erre használják is. A Betamax ügy ugyancsak közrehatott abban, hogy a zene- és a szoftveriparral ellentétben, melyek sikerrel vívták ki a kölcsönzési jog törvényi szintű deklarálását alkotásaik vonatkozásában, filmalkotások vonatkozásában a szerzői jogi törvény jelenleg sem biztosít kölcsönzési jogot az előállítónak. Nem is szükségképpen baj ez, a filmipar ezt a műsoros kazetták és DVD lemezek megvásárlásával összekötött licenc-megállapodásokkal igyekeznek ellensúlyozni. (Más kérdés, hogy ez a streaming technológiák előretörésével lassan elsorvad.) A Betamax döntés az alapja annak is, hogy – lévén az otthoni rögzítést az amerikai bíróságok fair use-nak nyilvánították – fel sem merült, hogy a magáncélú másolatok készítése után az Egyesült Államokban is jogdíjat kelljen fizetni. (Persze épp a fájlcsere viszonylatában egyesek felvetették ennek szükségességét.) Végül még egy gondolat: a közvetett felelősség tételeinek a fentiekben bemutatott eseteit a Betamax döntést követően az amerikai fórumok rendre elővették ítéleteikben, és tovább formálták azt. Ismétlem magam, de ez különösen a digitális szerzői jogsértések világában vált fontossá. A Napster, a Grokster, az isoHunt, Hotfile, Rapidshare, ReDigi stb. mind pereskedtek az Egyesült Államokban, és az eljárások során minduntalan visszaköszönt e felelősségi doktrínáknak a kérdése. (Többek között azért, mert a fejlesztők rendre megpróbáltak olyan modelleket kialakítani, amelyek e tesztek hatókörén kívül maradnak. Rendre alulmaradtak, csak megjegyzem.)
A Sony v. Universal ügy tehát kardinális eleme az amerikai szerzői jognak. Mondhatni – így harminc év távlatából szemlélve – igazi precedens. Remélem, hogy a fentiek méltóan mutatják be fontosságát. Akit további gondolatok érdekelnek, látogasson el a
TorrentFreak oldalára.