Közkincs 2020
Január 1-e minden évben sok-sok jogvédett mű közkincsbe kerülésének napja. Nézzük át, hogy kik tartoznak az „idei osztályba”.
Az idei évben számos „nagyágyú” művei kerülnek közkincsbe Európában. (Az, hogy más területeken miért kerülhet másként/máskor a közkincsbe egy-egy mű, egyszerűen a védelmi idők eltérő számítási módjainak köszönhető. Ebből a szempontból legfontosabb kivétel az Egyesült Államok, ott az alábbi példák nem érvényesek. E vonatkozásban lásd például itt.) Szóval 2020. január 1. óta közkincsbe kerülnek Richard Georg Strauss német származású zeneszerző összes műve. Híres keringőinek sora végeláthatatlan, a 2001 Űrodüsszeia „dokkolós keringője” pedig még annak is ismerős lehet, aki nem rajong a klasszikusokért. A szegedi Belvárosi Moziban külön teremmel „büszkélkedő” Balázs Béla is 1949-ben hunyt el. Balázs nem csupán drámákat írt, melyekből Bartók írt operát/táncjátékot, de számtalan filmet is rendezett. (Balázs Béla vonatkozásában lásd még Legeza Dénes kiváló összeállítását a LinkedIn oldalon.) Margaret Mitchell pedig az amerikai irodalom egyik legnagyobb remekét, az Elfújta a szél című könyvet írta (az amerikai polgárháborúról / romantikusabbaknak Scarlett O’Hara és Rhett Butler szerelméről). Victor Fleming az Óz, a nagy varázsló című film rendezésével került be a halhatatlanok körébe, ahogy a film címdalát szerző Herbert Stothart jogai is most kerültek a közkincsbe. (Végül egy érdekesség: James Forrestal kiváló politikus hírében állt, az ő neve sokkal inkább a róla elnevezett USS Forrestal anyahajóról lehet ismerős – sokaknak.)
Az Egyesült Államokban idén az 1924-ben megjelent művek kerülnek a közkincsbe. (E művek vonatkozásban a védelmi idő egyszeri 95 év, és nem a szerző halálától számított 70 év, ahogy az az 1976-os szerzői jogi törvény óta irányadó; még pontosabban 1978. január 1. után is csak pma 50 évet engedett a USCA, 1998-ban hosszabbították meg további 20 évvel a védelmi időt az akkor még közkincsbe nem került művekre nézve. Ez a herce-hurca egyébként azt is eredményezi, hogy a viszonylag frissebb művek még jó sokáig nem kerülnek majd közkincsbe az Egyesült Államokban.) Visszatérve a lényegre: a közkincs része lesz az Egyesült Államokban például George Gerschwin Rhapsody in Blue, E. R. Burroughs Tarzan és a hanygaemberek, Agatha Christie Férfi barna zakóban, J.M. Barrie Pán Péter vagy Thomas Mann Varázshegy című műve.
A fenti nevek vonatkozásában, és továbbiak fellelése érdekében is tekintse át minden olvasó a Wikipedia közkincs gyűjteményét, vagy látogasson el a Dalszerző avagy a Boing Boing oldalára.