Visszakozik a Microsoft? Felemás megoldás a jogsértések ellen
Terry Myerson, a Microsoft operációs rendszerekért felelős aligazgatója a Kínában (pontosabban Shenzhen-ben) megrendezésre került WinHEC konferencián azt nyilatkozta, hogy az ottani Windows-felhasználók nem csupán a jogtiszta operációs rendszereket tudják majd Windows 10-re frissíteni – erről már korábban is tudtunk –, hanem a jogsértőket is.
Ha az események sorát ezen a ponton lezárjuk, és nem tekintjük a ma reggeli fejleményeket, akkor kimondhatjuk, hogy egy ilyen üzleti stratégiaváltás szerzői jogi szempontból is igen érdekes lenne, hiszen a Microsoft részéről a szerzői jogi jogsértések elleni küzdelem új, és remélhetőleg effektív eszközeként lenne értékelhető. Bár 8-10 évvel ezelőtt rosszabb volt a helyzet – a laptopokra előre telepített operációs rendszerek kis részben „fehérítették” az állományt –, Magyarországon mind a mai napig valószínűleg jelentős a jogsértően telepített és futtatott, többnyire Windows operációs rendszerek száma.
A fentiek egészen ma reggelig voltak helytállóak, ám a Microsoft hátrált egy (vagy két) lépést a frissítéssel kapcsolatban. Eszerint a jogsértő szoftvert használók ugyan frissíthetik majd kompatibilis rendszerüket Windows 10-re, de ezzel nem jutnak teljes licenszhez, hanem a használat során különböző korlátozásokat kell elszenvedniük. A korlátozások természetéről pontos információ nincs, az eddigi gyakorlat alapján a frissítések korlátozott számban érkezhetnek majd, a képernyő időnként elsötétülhet, de az is elképzelhető, hogy csak korlátozott ideig lesz használható a rendszer.
Valószínűsíthető, hogy itt sem tehetünk majd pontot a fejlemények végére, nagyon sok fog függeni majd a felhasználók reakcióitól, ahogy azt a korábbiakban az Xbox One körüli botrányoknál is láthattuk.
Ettől függetlenül érdemes kiemelni, hogy a Microsoft tegnapi (és ki tudja, talán holnapi) koncepciója szerzői jogi szempontból örvendetes volt, hiszen ritka, hogy egy ilyen meghatározó piaci szereplő a jogsértések visszaszorításakor nem saját kizárólagos jogaival élve a másolásvédelmi technológiák fejlesztésében vagy a végfelhasználók elleni igényérvényesítésben, hanem – a sok nem-fizető felhasználó jobb, mint a kevés felhasználó elvéből kiindulva – saját felhasználóbázisának „kifehérítésében” és kiterjesztésében gondolkozik.
A mai közlemény egyértelműen visszalépésként értékelhető (és a fejetlenségen kívül nem is tudom mivel magyarázható), hiszen amikor a felhasználó aközött választ, hogy a teljes vagy a korlátozott funkciókat biztosító jogsértő rendszert fogja-e használni, akkor nyilvánvalóan az előbbi mellett fog dönteni, így a jogsértések visszaszorítása mint kitűzött cél, nem fog érdemben megvalósulni.
A fejleményekkel természetesen jelentkezünk.
One thought on “Visszakozik a Microsoft? Felemás megoldás a jogsértések ellen”