Fuss, alkoss, gyarapíts
Önmagában az a tény, hogy az egyes GPS koordináták egyszerű számok sorozatával leírhatók még nem csökkenti szerintem a szellemi alkotás létjogosultságát, hiszen a digitális fényképfelvételek, digitális rajzok ugyancsak leírhatók bináris számsor formájában. A futás és az alkotás mellett azonban a gyarapítás kérdését még nem vizsgáltam.
Vinton Cerf a Google hivatalos evangelistája a Heidelberg Laureate Forumon hangsúlyozta a napokban, hogy nemcsak a digitális felejtéshez, hanem a digitális megőrzéshez is jogunk van, azonban úgy látta, hogy ennek jelenleg számtalan akadálya létezik. Egyfelől a konverzió és a kompatibilitás hiányát jelölte meg, másrészt leszögezte, hogy gyorsan válhat nagyon komplikálttá a kérdés és nőhet nagyon gyorsan az információk mennyisége, melyekre emlékeznünk kell. Ezen információk jelentős része pedig nyilvánvalóan szellemi alkotás is egyben.
A megoldás pedig egyszerűnek tűnhet: elég a fontos adatokat mindig az aktuális formátumba konvertálni, a többi pedig „mehet a kukába” – javasolják gyakran Vinton Cerfnek. Ő azonban kiáll amellett, hogy „mi nem vagyunk hivatottak eldönteni a jelen kor adatairól, hogy mi fontos, és mi nem.” A probléma egyébként hasonló kontextusban az árva művek digitalizálása kapcsán is felmerült. Cerf azon kijelentése, hogy 1960 jobban látható lesz majd száz év távlatából, mint 1980 érdekes, de figyelmeztető is egyben. A digitális információ és egyben a szellemi alkotások száma valóban, korábban elképzelhetetlen sebességgel nő.
Azonban gyakran mi magunk sem gondoskodunk azok megfelelő megőrzéséről. Valószínűleg mindenki járt már úgy, hogy egy utazásról, eseményről visszaérkezve maga sem rendszerezte a digitális képeit, mondván, majd később kiválogatásra kerülnek a jobb fotók, a többi pedig törlésre kerül, majd a válogatás végül elmaradt. Hasonlóan sokunknak vannak elvesztett adatai és adathordozói, véletlenül felülírt digitális adattartalmai, olvashatatlan CD/DVD lemezei.
A digitális korba lépve a szerzői jog „kvázi expanziója” mellett (melynek katalizátora és alapja korántsem jogi, annál inkább technikai eredetű) gyakran mi magunk sem vagyunk képesek dönteni arról, hogy mely szellemi alkotásunk értékes és megőrzendő és mely értéktelen. Ha pedig lokálisan képtelenek vagyunk erre, akkor mit várhatunk a globális társadalomtól? Mindenesetre a napokban kellett szomorúan tudomásul vennem, hogy a 64-bites Windows 8.1 operációs rendszerben már nem sikerült a 90′-es évek végén, általam, Clipper nyelven írt számítógépi programalkotásnak megfelelő futtatási környezetet teremtenem, noha az előző Windows verzióknál erre még lehetőségem volt. Pedig hol van még a védelmi idő lejárta…