Tudósítás az idei Apáthy-díjak átadásáról
A Magyar Szerzői Jogi Fórum Egyesület (MSZJF) a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesülettel (MIE) karöltve idén is megtartotta éves ankétját, ahol Burak Özgen az európai zenelicenciákkal kapcsolatban adott elő, majd sor került az Apáthy-díjak átadására is.
2013. november 6. napján az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület Mészáros utcai székhelyén került megrendezésre a MSZJF idei, éves ankétja. A rendezvény keretében szokásosan aktuális témában, külföldi szakemberek kerülnek felkérésre, hogy az Apáthy-díjak átadása előtt előadást tartsanak a szerzői jog égető kérdéseiről.

Az irányelv tervezett rendelkezéseinek központjában a közös jogkezelő szervezetek, illetve ezen szervezetek felhasználás-engedélyezési, licenszelési tevékenysége áll. Célul tűzi ki központosított, ún. (jogkezelő)HUB-ok létrehozását, amellyel egyszerűsödne a zeneművek tekintetében a felhasználási jogok megszerzése. Az előadás során Özgen úr részletekbe menően körüljárta ennek pozitív (egyszerűség, költséghatékonyság, alkalmazkodás a felhasználók igényeihez), illetve negatív aspektusait (az esetleges kisebb repertoárral rendelkező- mint pl. a magyar – szervezetek érdekeinek sérelme, a biztosítékok hiánya, az egyes szolgáltatók helyi érdekeivel való ütközés) egyaránt.
Továbbá az irányelv-tervezet célul tűzi ki a közös jogkezelő szervezetek tevékenységével kapcsolatos átláthatóság javítását (az úgy néz ki más tagállamokban is állandó vesszőparipa) és az ezen szervezetek közötti nemzetközi együttműködés fokozását (ez nemkülönben).

Az előadás után – a már türelmetlen pályázók legnagyobb örömére – sor került az Apáthy-díjak kiosztására is, az alábbiak szerint.
III. helyezést ért el a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának volt hallgatója, (kedves barátom) Takó Sándor A filmkészítés folyamatát övező polgári jogi kérdések Magyarországon és az Egyesült Államokban, különös tekintettel a szerzői jogra című dolgozatával.
II. helyezett lett Schwertner Nikolett Beatrix, az ELTE-ÁJK színeiben, A zeneművek szerzői jogi szabályozása egy zeneszerző szemszögéből című pályamunkájával.
I. helyezést ért el Holler Péter a Pécsi Tudományegyetem jogi karának képviseletében, Jogközösség a szellemi tulajdonon című dolgozatával.
A díjazottaknak ezúton is sok szeretettel gratulálunk, és reméljük, hogy – az ígérteknek megfelelően – dolgozataikat az Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Szemle lapjain is hamarosan olvashatjuk.