Hírmorzsák #2.26
Forrás: TorrentFreak |
Forrás: Dal+Szerző |
Két apróság a szerzői jog „történetéből” – Az első egy gyorshír, a második egy tartalmas videó lesz. Az Indexen olvastam még múlt héten, hogy 50 éve adta ki első dalát a The Beatles zenekar. (Melynek tagjai már előtte is zenéltek természetesen, de ilyen név alatt csak mostanra értél el a félszázados kort.) E tény különösen a nem is oly régen elfogadott védelmi idő irányelv módosítás fényében nyer különösen értelmet. A Beatles életben lévő tagjai ugyanis – előadókénti minőségükben – további 20 évig részesülhetnek még a jogdíjakból. Andy ismerősömnek hála pedig íme egy érdekes előadás a szerzői jog történeti fejlődését illetően. Nem kell megijedni tőle, nem túl hosszú. De megéri megtekinteni.
E-könyvek és könyvtárak – Legnagyobb örömömre forr a levegő a könyvtári digitalizálás, az e-könyv piac körül. Sajnálatos módon nem tudok részt venni jövő héten egy kiváló eseményen, amely a fenti témákban híja össze a különböző érdekoldalak képviselőit egy konstruktív eszmecserére, de az eseményen több kollégám is jelen lesz, akik remélhetőleg majd beszámolnak a részletekről. Addig is íme azonban két izgalmas anyag. Az előbbit Keveházi Katalin könyvtáros kolléga osztotta meg velem, és a könyvtárak e-könyvekkel kapcsolatos problematikájáról szól. A másik bejegyzés (melyet Kokas Károly, ugyancsak könyvtáros kolléga) hozott a tudomásomra Bodó Balázs kiváló (harmadik:-) kolléga bejegyzését tartalmazza az e-könyvek és a drm védelem ugyancsak neuralgikus kérdéséről.
Forrás: Pandora blog |
Kinek mennyit fizet a Pandora? – És ha már ennyi érdekes hírrel és forrással örvendeztetnek meg a blog olvasói, íme a mai utolsó, mely Stefantól származik. Ebben a Pandora alapítója ismertet egy kiváló PR anyagot arról, hogy a cége milyen összegeket fizet ki a különböző előadóknak a szolgáltatás előfizetői díjaiból. A felhozott nevek (Donnie McClurkin, French Montana, Grupo Bryndis) nekem nem mondanak semmit, de a részükre juttatott 100-138.000$ közötti kifizetések impozánsak. Az alapító által előadottak szerint a Pandora több mint kétezer művésznek fizet 10.000 dollárnál nagyobb összeget, 800-nál is több fog 50.000 dollár fölötti kifizetést kapni. És így tovább. Bár biztosra veszem, hogy a Pandora elsősorban az „exportőr zenészek” érdekeit szolgálja a legjobban, egyáltalán nincs kizárva, hogy magyar zenészek is szép summában részesüljenek. Ez a modell pedig működőképes alternatíváját jelentheti a jogellenes felhasználásoknak is. Úgyhogy hajrá!