Nyitóbejegyzés
Amikor 1710. április 10-ei hatálybalépéssel fogadták el 1709-ben a Stuart Anna nevével fémjelzett első szerzői jogi törvényt Angliában, valószínűleg akaratlanul, de nagy segítséget nyújtottak a brit jogalkotók abban, hogy a szerzői joggal kapcsolatos alábbi blogot egy „aktualitásra”, vagyis a Statute of Anne 300. évfordulójához kötve indíthassam meg. (Még épp időben, tehát 2009-ben, de már inkább átnyúlva 2010-re.)
Az összehasonlító szerzői jog oktatójaként és „némi” szabadidő birtokában elérkezettnek láttam az időt arra, hogy beindítsam a saját blogomat. A nyitóbejegyzést nem szeretném hosszúra nyújtani, csupán a legfontosabb tudnivalóknak és célkitűzéseknek kell itt állniuk.
Az elmúlt évek során a digitális technológiáknak a szerzői jogra, ezen keresztül a (digitális) kultúrára gyakorolt hatásait kutatta részletesen, doktori értekezésemben pedig két speciális technológiára helyeztem a hangsúlyt. Ezek a digitális samplingelés, illetve a fájlcserélés voltak, s ezek a felhasználások igen gyakran fel fognak majd tűnni a későbbiekben. Ezen felül kiemelt figyelmet fogok szentelni a Web 2.0 jelenségének, valamint nyomon fogom követni, hogy miként alakulnak a digitális archiválással kapcsolatos események 2010-ben, és azután is.
Mindezek fényében az első hetek a fenti témák rövid, velős bemutatásával fognak telni, illetve már most megkezdem olyan aktuális információk feltöltését, illetve kommentálását, amelyek kiemelkedő figyelemre tarthatnak számot. 2010 során több ízben is külföldi híradásokkal fogom bővíteni az oldalt, a nyáron ugyanis az Egyesült Államokban fogok „haknizni”, tanítani fogok Baltimore (MD), Toledo és Cleveland (OH) városaiban, előreláthatólag novemberben pedig kanadai tanulmányútra indulok (hát ebből nem lett semmi). Sőt azóta biztos, hogy 2010. májusának végén Chicago-ban (IL) adok elő a Law and Society éves konferenciáján.