Kerekasztal beszélgetés a DJ-k világnapja alkalmából
A minap egy rendkívül érdekes beszélgetésen vettem részt a Szegedi Tudományegyetem egyetemi könyvtárában, a Klebelsberg Könyvtárban. A téma a zenei felhasználások, legális lehetőségek, a zenészek mindennapi helyzete volt. Az apropót a DJ-k vasárnapi (március 9-ei) világnapja szolgáltatta.
(Balról-jobbra:) Keveházi Katalin, Molnár Gábor, Mezei Péter, Horváth Szabolcs és Tatár Árpád (Bencsik-Kovács Zoltán lemaradt). © Gyémánt András |
Az eseményt a könyvtár igazgatója, Keveházi Katalin moderálta. A kerekasztal beszélgetésen jómagam mellett a Gold Records hanglemezkiadó vezetője, Molnár Gábor, a Deezer zenei tartalomszolgáltató hazai első embere, Horváth Szabolcs, továbbá az idei „A Dal” vetélkedőben döntőbe jutó, szegedi Honeybeast zenekar gitárosa, Tatár Árpád és zeneszerzője/dalszövegírója, Bencsik-Kovács Zoltán voltak. Az esemény pozitív hangulatát alapjaiban meghatározta, hogy egyes problémák analízise ellenére alapvetően mindenki előre tekintve, konstruktív módon fogalmazta meg véleményét. Molnár Gábor például nem a fizikai hordozók piacának elvesztése felett lamentált, hanem azt emelte ki, hogy a Gold Records miként igyekszik megragadni a digitális piac nyújtotta lehetőségeket. Horváth Szabolcs nemcsak a Deezer előnyeiről beszélt, de egészében vázolta, miért előnyös, és miért egyre kevésbé költséges legális szolgáltatókhoz fordulni a zenei tartalmak beszerzése (vagy csak streamelése) céljából. (Horváth a letöltés alapú szolgáltatásoknak eleve nem nagy jövőt ad, a streaming előretörését hangsúlyozta, szerintem jogosan.) A Honeybeast a zenekarok mindennapi nehézségeiről számolt be, hogy bevételeik jelentős része élő performanszokból jön össze, amit persze kiegészítenek a jogdíjak. Én valamennyi elhangzott elemhez igyekeztem hozzátenni a legalapvetőbb jogi vonatkozásokat, külön kiemelve ugyanakkor az oktatás és a jogérvényesítés területén jelentkező feladatokat és kihívásokat. Azt kell mondanom, hogy észrevétlenül telt egy egy és háromnegyed óra, hasonló rendezvények mindig jól jönnének. Remélem, hogy a 30-40 fős nézőközönség örömmel fogadta a sok bölcselkedést.