Elektronikus dokumentumok a könyvtárakban
Számomra kérdéses, hogy létezik-e ilyen megoldás (érdekes, hogy önmagában a biztonságos műszaki megoldás alkalmazása nem elegendő a korm. rendelet szerint, és ha figyelembe vesszük a tényt, hogy nincs feltörhetetlen hálózati védelem, illetve, hogy egy kvázi feltörhetetlen megoldásnak költségei milyen mértékűek, akkor a jelenlegi jogszabályi környezetben gyakorlatilag nem oldható meg a hálózati működés a könyvtári szabad felhasználással összefüggő digitális tartalmak kapcsán.
További kérdés, hogy a teljes tartalom is átkerülhet-e bármilyen módon a felhasználóhoz, vagy az valamilyen DRM rendszer segítségével csak külső, a teljes tartalomhoz képest egy időpillanat tekintetében részleges hozzáférést kap a majd könyvtáraktól a védett digitális adattartalmakra tekintettel, illetve, hogy a zárt belső hálózatot konkrétan milyen biztonságos műszaki megoldással kell védeni, nem is beszélve a fájlok egyedi védelméről. Jelenleg főleg utóbbi kérdések tekintetében nincs konkrét iránymutatás, és technológiailag sem állítható, hogy a jelenleg már alkalmazott megoldások megnyugtató biztonságot jelentenének a kiadók és a szerzők számára.
7., A könyvkiadók jogértelmezése szerint amennyiben a könyvtárak zárt rendszerben hozzáférést kívánnak engedni a szabad felhasználás keretei között a digitalizált tartalmakhoz, akkor az egy időben történő hozzáférések száma nem haladhatja meg a könyvtár által birtokolt fizikai műpéldányok számát.
8., Ezzel összefüggésben a kiadók sérelmezték, hogy a digitalizálás és a könyvtárközi kölcsönzés eredményeképpen sokkal kevesebb megrendelést kapnak a könyvkiadók a könyvtáraktól, mint korábban, miközben például az egyetemi hallgatók számára hiányterméknek minősülő könyvekből sem szereznek be megfelelő darabszámot.
9., A könyvkiadók felhívják a könyvtárak figyelmét, hogy az általuk végzett digitalizálás bizonyos tekintetben nem eredményez digitális kiadásokat, pusztán minőségvesztéssel történő digitális másolatokat. Fontos kérdés, hogy a könyvtáraknál megvan-e a digitális kiadásokhoz szükséges szakértelem, illetve a már bedigitalizált művek felhasználhatóak-e egyáltalán digitális kiadások megalkotásához. Kapcsolódó, és mindkét fél részéről felvetett probléma, hogy azon könyvek jelentős hányada, melyek bedigitalizálásra kerültek valószínűleg elektronikus formában veszteségmentes formátumban is megtalálhatóak a kiadóknál, így kissé visszás megoldás az elektronikus formában született (és feltehetőleg azóta is tárolt), majd analóg módon kiadott műveket veszteséges módon visszaalakítani elektronikussá.
10., A könyvkiadók továbbra is sérelmezték, hogy a kiadványaik digitalizálása és esetleges nyílt terjesztése kapcsán, amennyiben a digitális kiadás jogával maguk sem rendelkeznek, nem kapnának semmilyen ellentételezést, noha a fizikai műpéldány elkészítése során a lektorálás/tördelés/szerkesztés/megjelenés és különösen a fordítás nagyon komoly kiadással járt a részükről. Véleményük szerint a fenti cselekmények nélkül a könyvek szakmai színvonala eddig soha nem látott mértékben csökkenne tovább.
A fent megjelölt tíz főbb felvetés tekintetében a könyvkiadók sem voltak egységes állásponton, de ezek váltak a közösen képviselt állásponttá. Az eredményes és egységes álláspont kialakításában úgy gondolom kulcsszerepet játszott Dr. Schenk Borbálának, a könyvkiadó szekció moderátorának segítő munkája, mely nagyban hozzájárult a következetes munkamenethez és a megbeszélés eredményességéhez.
A fenti problémafelvetések és megoldási javaslatok mellett azonban a könyvkiadói szekcióban is felerősödtek az együttműködést kereső hangok, melyek a korábbi elutasító hozzáálláshoz képest komoly előrelépést jelentettek. A felvetések alapján a jövő tekintetében a könyvkiadóknak együtt kellene működniük a tartalombővítés kapcsán a könyvtárakkal. Ezen túlmenően a könyvkiadók nyitottak lennének új üzleti modellek és megoldások kialakításában, melyek segítségével a könyvtárakkal együttműködve a könyvtári szabad felhasználás keretein túlmutató nyílt láncú e-book kölcsönzési és terjesztési lehetőségeket kívánnak esetlegesen kialakítani.
Az ebből folyó bevételekkel kapcsolatban lehetségesnek tartják a könyvkiadók akár az e-book területén is egy közös jogkezelő szervezet felállítását,bár a gyakorlatban a jogdíjak mértékére tekintettel szükséges egységes árképzés nem minden kiadó és szerző érdeke.
A további, szorosabb együttműködés tekintetében a könyvtárak is nyitottnak mutatkoztak az új, közös üzleti modellek kidolgozására, és a külső pályázati források bevonására a tartalomszolgáltatás területén. Úgy vélem, hogy ez alkalommal a könyvkiadók és a könyvtárak is félre tudták tenni a bizalmatlanságukat és sérelmeiket, melynek segítségével megteremtődik az esély egy valóban előre mutató együttműködésre. A konkrét, gyakorlati eredmények azonban még váratni fognak magukra, tekintve, hogy a felvetések egy része mindenképp jogszabály-módosítást kíván majd, és a gyakorlati részletszabályok is sok buktatót rejthetnek még magukban, de az együttműködési szándék úgy tűnik, hogy megvan a felek részéről.
2 thoughts on “Elektronikus dokumentumok a könyvtárakban”