8th International Conference on Internet, Law & Politics, 2. nap
The Drunken Pirate |
A kellemes ebéd után egy rövid panelre került sor, amely a „right to be forgotten” (a felejtés joga) körül forgott. Nagyon röviden ez azt jelenti, hogy az internetre felkerült tartalmakat kérésre is lehet törölni (vagy figyelmen kívül hagyni), amennyiben azok már nem aktuálisak vagy nem olyan fényben tüntetik fel az illetőt, amilyenben ő szeretné. Főleg a közösségi oldalakon megjelenő tartalmak körül forogtak az előadások, közülük először az ausztrál David Lindsay beszélt. Rögtön sikerült velünk elképzeltetnie, miről is van szó: röviden vázolta Stacy Snyder esetét, aki a MySpace közösségi oldalra töltötte fel az oldalt látható fényképet, amelynek köszönhetően nem kapta meg tanári diplomáját, mert az iskola nem tartotta méltónak a magatartását. Ezzel kapcsolatban két dologról beszélt előadónk: az otthon készült képek ne legyenek felhasználhatóak senki ellen, illetve hasonló esetben adatkezelőknek minősíthetők-e a magánszemélyek? Ezt követően arra tett javaslatot, hogy 95/46/EK irányelv 17. cikk (3) bekezdését szerinte törölni kellene, valamint fontos lenne pontosítani a releváns fogalmakat és a bírósági döntéseket is szinkronba hozni ezzel kapcsolatban. María Dolores Palacio ezután a szólásszabadság és az információhoz jutás szabadságának hasonló rendelkezéseit elemezte. A keresőszolgáltatásokról beszélt legtöbbet, ezekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy a személyes adatok indexelése szerinte teljességgel elfogadhatatlan. A görög Lilian Mitrou egy saját országát érintő szabályozásról beszélt, ez pedig a „naming and shaming”, azaz a megnevezés és a kellemetlen helyzetbe hozás problematikája. Hazájában mostanában fogadtak el egy törvényt, amelynek értelmében bizonyos bűnök elkövetése esetén (szexuális bűncselekmények, adóvisszaélések) a tettesek neve teljes egészében közzétehető, akár a közbiztonságra, akár a bűnismétlés elkerülésére hivatkozással. Természetesen ilyenkor is felmerül az ártatlanság vélelme: csak feltételezett tettesek esetén ez nem alkalmazható.
Életkép a konferencia második napjáról. |
Ezt követően elérkezett az idő és én is a fent látható asztal mögé ülhettem. Ebben a szekcióban kormányzati, törvényhozási kérdésekkel foglalkoztunk, az első előadó pedig Andrew McDiarmid volt. Számunkra ismerős témákról esett szó: a jogérvényesítés fejlődése a Napster-, Grokster- és Limewire-eseteken keresztül, a törvényhozásban pedig a 2008-as PRO-IP Act, a PIPA, SOPA és az ACTA került említésre. Ezután felsorolta és kifejtette a kiegyensúlyozott szerzői jogvédelem végrehajtásának alapelveit, amelyek a következők:
- az igazi „rosszfiúkat” vegyük célba
- őrizzük meg a safe harborokat
- vegyük számba a költségeket és hasznokat
- építsünk az önkéntességre
- tűzzünk ki reális célokat
- és oktassunk, valamint hozzunk létre jogszerű megoldásokat a jogsértők kiváltására.
Utána Christopher T. Marsden következett, aki tavaly nyitóelőadást tartott, idén a 12 percbe kellett beleférnie. Ezúttal is egy megjelent könyvéről beszélt, amely az internetes társszabályozás problémáját boncolgatja. Ezt a teljes állami szabályozás és az önszabályozás közé helyezte el, diagramokkal és ábrákkal alátámasztva nézőpontját. Feltette a kérdést: van-e szerepe a civil társadalomnak az internet szabályozásában? Hozzászólhatnak-e ilyen témákhoz? A válasza egybeesett az enyémmel, határozott igent mondott erre. Ahogyan beszélhetünk Web 2.0-ról, szerinte szükség van Szabályozás 2.0-ára és Törvényalkotás 2.0-ára, minden esetben a felhasználókat bevonva a folyamatba. A zaragozai egyetem professzora, Fernando Galindo a demokrácia és a politikai részvétel kapcsolatáról beszélt, főleg az információs és kommunikációs technológiák demokráciával való kapcsolatáról, valamint az információhoz jutás fontosságáról és egyszerűségéről. Példaként említette Brazíliát, ahol immáron interneten keresztül is lehet szavazni bizonyos esetekben – pedig ott még a világátlagot sem éri el az internetkapcsolattal rendelkező háztartások aránya. Maria Grazia előadásában az internetes magánélet legnagyobb veszélyeiről beszélt, felsorolva a „cyberbűnök” (cybercrimes) egyáltalán nem teljes kategóriáját. Közöttük örömmel vettem észre a szerzői jogsértéseket is a bankkártya-adatokkal visszaélések és más hasonló finomságok között. Szó esett még nemzetbiztonsági ügyekről, a cyberbűnök szűkebb és tágabb fogalmairól. A szekció utolsó előadójaként pedig Németh László… Igen, ez én vagyok. Szóval a PIPA, SOPA volt természetesen a téma, ahogyan ezt a blogot olvasók már tőlem megszokhatták. Többet nem is mondanék – akit érdekel a dolog, a tegnap linkelt tanulmánykötetből olvassa el az írásomat. Vagy ezen a linken megtekintheti a prezentációt.
Rövid kávészünetet követően az események felpörögtek. A mai nap sem maradhatott el kerekasztal-beszélgetés nélkül. A Google szponzorálásában ismét elméleti és gyakorlati szakemberek vitáztak az internetes magánélet fontosságáról, szabályozási lehetőségeiről. Két hölgy, Esther Mitjans és María González, valamint két úriember, Jusé Luis Piñar és Antonio Troncoso beszélgettek a témáról. De nem csak ők: a közönség számomra meglepő módon nem volt még fáradt és rengeteg kérdéssel bombázták az előadókat. Viszont még így is hamarabb került sor a konferencia lezárására, mint ahogy eredetileg ki volt írva: az óra még a hetet sem ütötte el, amikor Nacho Alamillo megköszönte minden előadónak és résztvevőnek a kétnapos kitartást, egy mindenre kiterjedő összefoglaló beszédében.
Ennyi tehát erre az évre, a kérdés pedig adott: Barcelona 2013-ban újra? Csak reménykedni tudok abban, hogy ismét el tudok majd jutni erre a fantasztikus konferenciára, ahol a szerzői jog iránt érdeklődők rengeteg új információval és ötlettel gazdagodhatnak.
2 thoughts on “8th International Conference on Internet, Law & Politics, 2. nap”